SND pripravilo Medzinárodný divadelný festival Eurokontext.sk 2014

04.06.2014 Bratislava

Bratislava 4. júna (TASR) - Slovenské národné divadlo usporiada v dňoch 5. až 24. júna nový medzinárodný divadelný festival. Nultý ročník festivalu pod názvom Eurokontext.sk 2014 uvedie celkom 37 inscenácií s hosťami z deviatich krajín a 16 divadiel. Festival otvorí už vo štvrtok 5. júna domáci operný súbor s inscenáciou Dorian Gray.

Eurokontext.sk je definovaný ako medzinárodný festival divadiel V4 a vybraných partnerov z Európskej divadelnej konvencie (ETC), ktoré spája sila témy, sila slova a sila progresívneho mainstreamu. Je to festival tvorivej konfrontácie a tém, ktorými žijeme v špecifickom geografickom priestore. Témy, ktoré spájajú divadlá prioritne z krajín V4, pretože sme prešli spoločnou alebo podobnou historickou skúsenosťou a následnou transformáciou. Vďaka partnerstvu s ETC získava festival širší európsky kontext.

Festival troch umeleckých druhov (činohra, opera, balet), ktoré zastrešuje najstaršie profesionálne divadlo na Slovensku - Slovenské národné divadlo - má charakter bienále a v rámci medzinárodných divadelných festivalov bude patriť k najväčším na Slovensku. Festival Eurokontext.sk odštartujú v júni organizátori spoločne: festival hudobného a pohybového divadla potrvá od 5. 6. do 21. 6., festival činoherného divadla od 13. 6. do 24. 6. Druhý ročník činoherného festivalu sa bude konať v roku 2015 a následne pravidelne v dvojročnom intervale.


Operné inscenácie

V sekcii hudobno-tanečné predstavenia ponúkne festival operné inscenácie Dorian Gray, Bohéma a Rigoletto domáceho súboru, Simon Boccanegra Národného divadla Praha, Punch and Judy rakúskeho súboru Neue Oper Wien či Mirandolínu v podaní Národného divadla Moravskosliezskeho z Ostravy. Operné predstavenia budú uvádzané so slovenskými alebo s českými titulkami. S ďalšími titulmi sa predstavia maďarský Balet Györ, súbor Palissimo z New Yorku, Divadlo Štúdio tanca z Banskej Bystrice či domáci Balet SND.

Činoherný žáner budú zastupovať Národné divadlo Praha, Národné divadlo Brno, Národné divadlo Varšava, Deutsches Theater Berlin, Shakespeare's Globe Londýn, Záhrebské divadlo mladých, Slovinské národné divadlo Maribor, Vígszínház Budapešť, Divadlo Andreja Bagara Nitra a domáci súbor.

Korene v predchádzajúcich festivaloch

„Eurokontext.sk má korene v predchádzajúcich festivaloch, ktoré tu už boli realizované v minulom desaťročí, Eurothalia a Medzinárodný festival hudobného divadla v rokoch 2004 a 2006, keď sa tu zišlo niekoľko vynikajúcich inscenácií a divadelných súborov. Eurokontext preto, pretože Bratislava a SND chce zachovať kontext s divadelníctvom v Európe, chce niečo znamenať na mape európskeho divadla a chce nachádzať tieto motivácie a pojítka,“ povedal pre TASR na dnešnom stretnutí s médiami generálny riaditeľ Marián Chudovský.

V rámci festivalu je pripravených aj viacero sprievodných podujatí, medzi nimi Diskusia ETC na tému Čo je téma 21. storočia? či výstava plagátov súčasnej drámy divadiel V4. Na Eurokontext.sk 2014 je možné zakúpiť tzv. festivalovú kartu. Jej platnosť sa vzťahuje na všetky predstavenia uvedené v rámci festivalu (okrem predstavenia Hamlet), teda na predstavenia hosťujúcich súborov, ako aj na repertoárové predstavenia Činohry, Opery a Baletu SND. Držiteľ karty na základe jej predloženia v pokladnici SND má nárok na zľavu zo vstupenky. Záujemcovia si môžu kúpiť vstupenky v pokladniciach SND, on-line na www.navstevnik.sk alebo prostredníctvom e-mailu rezervacie@snd.sk.


Činohra SND uvádza premiéru rozprávky Ako sa Lomidrevo stal kráľom

Činohra Slovenského národného divadla uvedie v sobotu 7. júna premiéru rozprávkovej inscenácie slovenského spisovateľa Ľubomíra Feldeka Ako sa Lomidrevo stal kráľom. Režisérom je Ondrej Spišák, dramaturgom Peter Kováč, scénu navrhol František Lipták, kostýmy vytvorila Katarína Hollá, autorom scénickej hudby je Daniel Heriban.

V jednotlivých postavách účinkujú Leopold Haverl v alternácii s Dušanom Tarageľom (Lomidrevov otec), Božidara Turzonovová v alternácii so Soňou Valentovou-Hasprovou (Lomidrevova matka), Milan Ondrík (Lomidrevo), Peter Brajerčík a. h. (Valivrch), Tomáš Vravník a. h. (Miesiželezo), Gabriela Dzuríková (Loktibrada), Daniel Heriban a. h. (Kráľ), Ivana Kuxová (princezná Modrovláska), Petra Vajdová (princezná Zelenovláska), spoluúčinkujú poslucháči VŠMU a konzervatória.

Bola jedna žena, stará, ale jará. Keď mala 90 rokov, porodila syna. Dieťa bolo neobyčajne veľké a mocné – čudovali sa tomu nielen rodičia, ale i susedia a známi, ba chýr o tom dieťati sa tak rozletel po svete, že sa prišli nad ním čudovať i ľudia z iných krajín. A každý vravel, že ešte nepočul, aby niekde dáka žena porodila takú chlapinu. Radili sa, aké meno dať chlapcovi. Napokon ho nazvali Lomidrevo a chlapec rástol, mocnel a mal takú silu, že hrubočizné stromy holými rukami zo zeme vytrhával.

Keď dovŕšil Lomidrevo 17. rok, pobral sa do sveta a stretol ďalších tatranských obrov, Miesiželeza a Valivrcha, s ktorými sa vybrali spolu oslobodiť tri krásne princezné, zajaté zlými drakmi. Či sa im to podarilo, ako si s drakmi poradili, aké ťažkosti im narobil prefíkaný Loktibrada, či v tých skúškach všetci obstáli a či mali všetci aj také veľké srdce a dušu ako telo, to všetko sa detský aj dospelý divák dozvie v krásnej, napínavej i humornej rozprávke Ľubomíra Feldeka, ktorú činohra našej prvej divadelnej scény pripravuje ako predstavenie pre celú rodinu – starých i mladých, malých i veľkých, mocných aj slabých, slovom pre všetkých, ktorí veria, že vo svete fantázie sa dá nielen zabaviť, ale starí môžu omladnúť, malí narásť, slabí zmocnieť a hlúpi zmúdrieť.

„Je to tradičná ľudová starodávna rozprávka, máme ambíciu, aby táto rozprávka bola rodinným divadlom, aby si v nej našli niečo malé deti, ich rodičia aj starí rodičia. Nato je pán Feldek špecialista, že v jeho textoch sú ukryté aj veci, ktoré deti nepochopia a dospelí sa na nich zabavia. Snažili sme sa neutekať k modernosti, ctíme slovenskú ľudovú rozprávku, moderné by malo byť herectvo, spôsob, ako sa herci prezentujú, netvárime sa, že hráme niečo inak, ako sa to rozprávalo pred sto rokmi,“ povedal pre TASR režisér inscenácie Ondrej Spišák.

„Loktibrada je úžasná postava, smejeme sa, že je to moja životná rola, keďže má v sebe niekoľko atribútov a zároveň je to dokopy päť postáv. Bolo to ťažké hľadanie, ako toho škriatka urobiť, na jednej strane je to zlé, zlostné, ale pritom v diaľke cítiť, že je to aj niečo dobručké, iba je to veľmi ufrflané. Dúfam, že sa nám to podarilo,“ dodala pre TASR Gabriela Dzuríková.
 

Vyberte región